Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce i Muzeum Fonografii w Niepołomicach

Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce i Muzeum Fonografii w Niepołomicach

kopalnia-soli-wieliczka-zwiedzanie-uzdrowisko-bilety-godzin-otwarcia-ciekawostki-atrakcje-kaplica-sw-kingi

     12 kwietnia klasa 2 wybrała się na wycieczkę do Wieliczki i Niepołomic. Uczniowie zwiedzając kopalnię podążyli trasą Śladami legend”, podziwiali piękne komory, kaplice z rzeźbami solnymi, w tym najpiękniejszą kaplicę Św. Kingi, zobaczyli także maszyny i sprzęt górniczy. Podczas wędrówki podziemną trasą poznali Legendę księżnej Kingi”, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię, usłyszeli kompozycję F. Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad jednym z jezior solnych. Na trasie spotkali Skarbnika – Ducha kopalni, który przygotował dla uczniów zabawy i konkursy.

      Po długiej wędrówce w kopalni wyruszyliśmy do Niepołomic, gdzie w 2011 roku zostało otwarte Muzeum Fonografii. Mieliśmy tutaj okazję poznać historię zapisu i odtwarzania dźwięku – pierwszy fonograf, tubowe gramofony, radioodbiorniki, adaptery, magnetofony, telewizory i walkmany. Wszystkie eksponaty przedstawione były w układzie chronologicznym, na tle mieszkalnych wnętrz charakterystycznych dla poszczególnych okresów, począwszy od salonu z przełomu XIX i XX wieku poprzez niemal wszystkie dekady ubiegłego stulecia. W ostatniej sali, zapadając się w miękkich pufach można było posłuchać muzyki wybranej z ponad dwóch tysięcy płyt winylowych. Były to niezapomniane przeboje w wykonaniu różnych wykonawców.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Skip to content