Zróbmy to razem! Zaróżowimy całą Polskę.

Zróbmy to razem! Zaróżowimy całą Polskę.

rs

Szanowni Rodzice, Drogie Uczennice!

Miło mi poinformować, że – z inicjatywy uczennicy kl. 8 Julii Iwaniec – w naszej szkole w damskich toaletach zawisły różowe skrzyneczki wypełnione środkami higienicznymi dostępnymi nieodpłatnie dla każdej uczennicy. We wszystkich toaletach damskich w części szkoły dla klas 4-8 różowe skrzyneczki czekać będą na uczennice potrzebujące skorzystać z podpasek.

Różowe skrzyneczki zostały zakupione z budżetu szkoły, a o ich wyposażenie zadbali sponsorzy i Rada Rodziców.

Różowa skrzyneczka to ogólnopolski program przeciwdziałający tak zwanemu wykluczeniu menstruacyjnemu. Już ponad 3.000 skrzyneczek znalazło się w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. Celem programu jest zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania. Program stara się̨ o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Czy wiesz, że:* 

  • Blisko 500 000 osób w Polsce nie stać na zakup podpasek, tamponów.
  • 21%uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu.
  • 42%rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, 43% nastolatek unika tematu okresu z ojcem.

* Dane pochodzą z raportu przygotowanego przez firmę badawczą Difference dla Kulczyk Foundation (do pobrania: Raport_Kluczyk_Fundation.pdf).

Gorąco zachęcam do przyłączenia się do naszej inicjatywy oraz namawiam do zapoznania się z niżej zamieszczonymi materiałami. Dziewczęta mogą tam znaleźć mnóstwo informacji dotyczących m. in. pierwszej miesiączki, dbania o higienę itp. Zachęcam do korzystania z różowych skrzyneczek zgodnie z zasadą:

„weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!”

 

Paulina Chrabąszcz

Dyrektor ZSP w Przyborowie

 

Różowa skrzyneczka – materiały

–  https://rozowaskrzyneczka.pl/edukacja-warsztaty/

Linki do filmików z MenstrUlką dla szkół podstawowych:

https://www.youtube.com/watch?v=SF3UFXEnHZk&t=1s

https://www.youtube.com/watch?v=r2t3b3as1Ns

https://www.youtube.com/watch?v=S_sLq80qrqE

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Skip to content