Napoje energetyczne nie są dla dzieci!

Napoje energetyczne nie są dla dzieci!

energetyki

Szanowni Rodzice!

 

W ostatnim czasie widok dzieciaków kupujących napoje energetyczne nie jest niczym dziwnym. Coraz młodsi uczniowie sięgają po te napoje, które promowane i reklamowane są jako sposób na zwiększenie energii, zmniejszenie zmęczenia i zwiększenie koncentracji.

Co zawierają napoje energetyczne?

Napoje energetyczne mogą zawierać kilka składników, od kofeiny po ziołowe stymulanty, witaminy i minerały oraz aminokwasy. Wszystkie nie są obojętne dla organizmu, szczególnie młodego.

 

CO NAJCZĘŚCIEJ DODAWANE JEST DO NAPOJÓW ENERGETYCZNYCH.

 

Cukier i kalorie. Obecnie, jedna puszka zawiera zazwyczaj od 220 do 280 kcal i od 54 do 62 g węglowodanów, z których prawie wszystkie pochodzą z dodanych cukrów (około 14 do 16 łyżeczek cukru). Z tego względu, słodzone napoje energetyczne mogą wpływać na kontrolę masy ciała. 

Witaminy z grupy B są oczywiście niezbędne dla dobrego zdrowia, ale zbyt duża ich ilość może być szkodliwa. Niektóre napoje energetyczne zawierają niezwykle wysokie poziomy witaminy B3 (niacyny), B6 i B12, które w nadmiarze mogą powodować choroby skóry, problemy żołądkowo-jelitowe, toksyczność wątroby, niewyraźne widzenie, bóle głowy i uszkodzenia nerwów. Niektóre napoje energetyczne zawierają kilkaset razy większe dawki witamin niż określone jest to w dziennej zalecanej dawce.

Kofeina- energetyki zazwyczaj zawierają jej od 17 do 242 mg na porcję. Bezpieczne dawki kofeiny dla młodzieży (w wieku od 12 do 18 lat) – 100 mg dziennie. Pojedyncza porcja wielu napojów energetycznych przekracza tę ilość. Spożycie jej nadmiaru może objawiać się kołataniem serca, bezsennością i nerwowością. Duże ilości kofeiny mogą powodować poważne problemy, takie jak: zaburzenia rytmu serca, wzrost częstości akcji serca i wzrost ciśnienia krwi. Kofeina może również uszkadzać wciąż rozwijający się układ sercowo-naczyniowy i nerwowy u dzieci młodzieży. Nadmierne spożycie napoju energetycznego może zakłócać rytm snu nastolatków i może zwiększać ryzyko podejmowania zachowań niebezpiecznych.

Inne składniki powszechnie stosowane w napojach energetycznych to tauryna, Gingko biloba, żeń-szeń, tyrozyna, imbir, zielona herbata, wapń i beta-alanina w różnych ilościach, które nie są często wymienione na etykiecie żywieniowej. Często wypijając energetyk, spożywa się mieszankę substancji dodatkowych z, których nie zdajemy sobie sprawy.

 

Napoje energetyczne nie są dla dzieci!

Jak rozmawiać z dziećmi o szkodliwości energetyków?

1.     Jeżeli to niezbędne, najpierw przyciągnij uwagę

https://www.youtube.com/watch?v=Wx_MtElnuOw&t=1s

Ten krótki film przemawiający do wyobraźni, ukazujący co dzieje się z mlekiem, do którego wlejemy Red Bulla (oraz energetyk każdej innej marki).

2.     Wytłumacz, dlaczego skład energetyków jest bardzo szkodliwy

3.     Opowiadaj o działaniach ubocznych

Mimo, że przekaz marketingowy przedstawia konsumentów jako pełnych energii i wigoru, błyskotliwych, uśmiechniętych. A po godzinie zaczynają się skutki uboczne: nadpobudliwość, nerwowość, stany lękowe, przyspieszone tętno, zaburzenia pamięci i koncentracji, problemy ze snem i dobrych humorem na skutek zaburzeń produkcji serotoniny.

4.     Wytłumacz, jak działają energetyki i dlaczego tak szybko uzależniają

  • niej więcej po 10 minutach po spożyciu, zawartość energetyka dostaje się do krwiobiegu.
  • Po około 45 minutach zaczynamy odczuwać jej działanie: dostajemy energii, „powera” i „skrzydeł”, jesteśmy pobudzeni, skupieni, pełni energii i mocy. Możemy góry przenosić!
  • Ale już po godzinie poziom cukru i kofeiny w naszej krwi zaczyna spać i czujemy odpływ energii – i tak się będzie dziać przez najbliższe kilka godzin – mimo tego, że substancja wciąż będzie krążyła w naszym organizmie. Pojawia się zmęczenie, brak energii, rozdrażnienie. Zwykle zmęczenie odczuwane godzinę po wypiciu energetyka jest większe niż to przed wypiciem.
  • Organizm potrzebuje 12 godzin na pozbycie się kofeiny z naszego krwiobiegu.12-24 godziny po wypiciu energetyka następują objawy odstawienia – boli nas głowa i zaczynamy czuć rozdrażnienie i stany lękowe.
  • Po mniej więcej 7-12 dniach picia codziennie chociaż 1 puszki energetyka, organizm się do substancji przyzwyczaja, więc po wypiciu puszki nie będzie odczuwał już takiego haju jak za pierwszym czy czwartym razem. Dlatego właśnie młodzież poje go coraz więcej i więcej, na jednej puszcie nie kończąc. Producenci wychodzą im na przeciw produkując, o zgrozo, energetyki w litrowych butelkach.

5.     Ustal jasno panujące zasady 

Nie możesz pić energetyków”

 „Nie pij energetyków”

„Nie kupię ci energetyka”

„ Nie godzę się na to, żebyś piła energetyki”

6.     Uświadom, że pijąc energetyki wpada się w błędne koło zmęczenia

Zbyt duża ilość energetyków może powodować problemy ze snem, w efekcie czego organizm nie regeneruje się wystarczająco. Człowiek od rana jest zmęczony, wiec ratuje się kolejną porcją energetyków.

7.     Przedstaw zdrowe sposoby na energię

Przekonaj dziecko, że istnieje dużo innych sposobów na dodanie sobie energii: np. zjedzenie owoca, spacer lub choćby krótka gimnastyka, albo po prostu: drzemka lub wcześniejsze pójście spać.

Inne filmy, które możesz obejrzeć z dzieckiem:

https://www.youtube.com/watch?v=pDZSwZHXuwQ&t=106s

Strony, które mówią o szkodliwości energetyków:

https://odzywianie.wprost.pl/produkty/10188966/ile-dziala-energy-drink-i-jak-wplywa-na-zdrowie.html

https://medicaldiet.pl/od-ilu-lat-mozna-pic-energetyki/

https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/zdrowie-dziecka/napoje-energetyczne-niewskazane-dla-dzieci-aa-jqpc-Mj4D-iPkq.html

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Skip to content